Blesková povodeň

autor: | 10. června 2010

V podvečerních hodinách zasáhla náš kraj a okolí naší obce tzv. „Blesková povodeň“. Po vlně prudkých bouřek, které se držely v podvečerních hodinách na úpatí Jestědu se z polí nad Osečnou zvedla přívalová vlna a ta v Osečné zvedla hladinu Ploučnice místy skoro o téměř až 2 metry a bylo zde zaplaveno 15 domů, zničeno několik aut a komunikace.

Po rychlé akci (díky Honzovi Třešňákovi) se nám podařilo okamžitě zastavit rozdělovací objekt na Ploučnici v Chrastné (tímto nebyla přívalová voda vedena korytem přes obce Břevniště a Útěchovice) a hlavní přívalová vlna vletěla korytem do Hamerského jezera. Tam jsme s panem Václavem Lankem již mělo na hrázi na stavidle „odtočeno“ 100 otáček a očekávali jsme hlavní vlnu přívalu. Voda v Hamerského jezeře se během hodiny zvedla skoro o více než 60cm a ani přeliv téměř nestíhal odvádět všechnu vodu. Hranice vody se v Hamru pohybovala po dobu 3hodin na Q100 (stoletá voda). Naštěstí se nám včas podařilo povolit i spodní odtokové maximum hráze a tak voda po hlavním přívalu už do rána jen klesala. Do 02,30hodin jsme ovšem na hrázi drželi pohotovost.

Vy, kdo jste viděli zničený nově opravený mostek a komunikaci na cestě za pastvinami k Děvínskému rybníku si až tam uvědomíte, jaký to byl obrovský příval vody a jak velkou má sílu. Já jsem zde byl o půlnoci s panem Lankem a můžu vám říct, že jsme se zde neslyšeli přes hukot vody a valící se kmeny stromů, které se korytem jindy normální stružky hrnuly dolů k Hamru… Naštěstí vše dobře dopadlo. 

zpráva o povodni ČRS MO Osečná a ČHMÚ