Charitativní koncert pro povodně 2010 v Hamru na Jezeře

autor: | 20. srpna 2010

      Dne 19.8.2010 jsme ve výstavní síni na Obecním úřadu v Hamru na Jezeře přivítali členy Jabloneckého komorního orchestru a jejich Klarinetové kvarteto. Myšlenka uspořádání tohoto koncertu vznikla již v minulosti, kdy jsme využili letního soustředění uvedeného hudebního u nás v obci. Další spontánní jednomyslná myšlenka se zrodila v době, kdy byly obce Libereckého kraje postiženy katastrofální povodní a dirigent orchestru pan Luboš Lachnam přišel s nápadem, že dobrovolné vstupné na koncert bude použito jako charitativní dar jedné postižené vesničce na frýdlantsku, která nebyla v souvislosti s povodněmi medializována a výběr této obce ponechá na dětech – členech orchestru(video zde)

     Koncert jako takový byl zcela úchvatný a některé tóny návštěvníky doslova zvedaly ze židlí, jiné zase některé z přítomných rozplakaly. Osobně jsem zažil při skladbě Forest Gump mrazivé lechtání po celém těle a při zátahu houslového tělesa se pocit nedá popsat – jedním slovem prostě nádhera. Mimo tuto skladbu zazněly ještě např. Halelujah a Fiona, známé z filmu Shrek, Pearl Harbor, Angelika, Unchained Melody z filmu Duch a skladby jako Růžová krinolína a Říkej mi to prosím potichoučku v podání Klarinetového kvarteta všechny přítomné rozswingovaly. Celý orchestr je složen z hráčů ve věku 11  – 30 let a tvoří skvělý tým zapálených muzikantů, který vede téměř „otcovsky“ dirigent pan Luboš Lachman. Koncertu bylo přítomno 65 nadšených posluchačů a věřím, že všichni odcházeli spokojeni.

     Výtěžek z dobrovolného vstupného činil dle slov dirigenta pana Luboše Lachmana částku 4.558,-Kč a bude nám ještě sděleno, kterou z postižených obcí touto částkou členové orchestru obdarují.  

     Tímto koncertem jsme zároveň poprvé pokřtily nově zrekonstruovaný prostor 1. poschodí obecního úřadu, kde se nám z dotačních titulů podařilo provést mimo jiné i akustické úpravy celého sálu. Slovy dirigenta orchestru bylo jasně řečeno, že akustika sálu je nyní zcela špičková. Ze zmíněné dotace byla dále zbudována mj. nová šatna, kuchyňka a vybavení foyer a dále bylo zcela přestavěno nevyhovující přístupové schodiště. 

      Závěrem děkuji panu Lachmanovi  a všem hudebníkům za skvostný zážitek a věřím, že tento koncert zde nebyl naposledy, vždyť dle posledních slov jsme tímto zahájili „nultý ročník“ koncertních vystoupení Jabloneckého komorního orchestru v Hamru na Jezeře a těšíme se již na další skvostné vystoupení.