Obec Hamr na Jezeře předběhla Brusel

autor: | 20. července 2010

Od listopadu 2009 znělo nařízení z Bruselu – stažení klasických žárovek s vysokým výkonem.  Avšak již v první polovině roku 2009 započala obec Hamr na Jezeře s celkovou rekonstrukcí veřejného osvětlení ve všech místních částech své působnosti. V obci Břevniště a  Útěchovice byla kompletně odstraněna všechna zastaralá osvětlovací tělesa s neúspornými výbojkami a tato byla nahrazena moderními osvětlovacími tělesy opatřeným úspornými světlenými zdroji. Obec si mohla dovolit i rozšíření osvětlení v obydlených místech, kde žádné osvětlení nikdy nebylo. V Hamru na Jezeře byly vyměněny také zastaralé světelné zdroje za úsporné a došlo k celkové rekonstrukci stožárů a osvětlovacích těles. Staré lampy v obci Hamr na Jezeře pamatovaly ještě doby natáčení „Dovolené s Andělem“ tj. rok 1953.

Celkově byly takto zrekonstruovány a zmodernizovány všechny části obce Hamr na Jezeře, obec Břevniště a obec Útěchovice, které jsou součástí Hamru na Jezeře.  V minulosti jsme musely z úsporných důvodů občanům o půlnoci zhasínat, čož se dnes již neděje. Svítíme celou noc a tím ještě spoříme a navíc šetříme životní prostředí. Dokonce jsme si takto mohli dovolit nasvítit v noci dominantu obce – kulturní památku „Kaple sv. pany Marie – pomocnice křesťanů“ a tento významný objekt se stal „majákem“ pro všechny projíždějící a vracející se v noci domů.

V současné době probíhá poslední etapa plánované výměny světelných těles a stožárů v ulici Liberecká – podél celé hlavní silnice v Hamru na Jezeře. Zde se podařilo získat dotaci z evropských fondů a dojde k výměně 50 let starých lamp s 200W vybojkovými zdroji, které jsou nyní v havarijním stavu. Náhradou jsou nové ekologické úsporné světelné zdroje s větší svítivosti a s 1/5 spotřebou. Nové stožáry a lampy byly zvoleny takové, aby připoměly každému, že se nachází v rekreačním střediskem a v lázeňské obci Hamr na Jezeře, která se vrací ke svému původnímu poslání a je připravena nabídnout jak turistům tak i trvale bydlícím občanům veškerý servis. Doufám, že se nám takto podaří obnovit i několik let nefunkční osvětlení podél chodníku u pláže Hamerského jezera tak, abychom byli připraveni na letní rekreační sezónu 2011, kdy pláž jezera bude již opět ve správě obce Hamr na Jezeře. Chtěli bychom do budoucna nasvítit celou kolonádu s pěšinou kolem jezera, kde se v tomto nabízí finanční účast vlatníka areálu Hutník, kde je plánována kompletní rekonstrukce celého areálu. Bohužel nám z důvodu prováděné rekonstrukce objektu podniku DIAMO – „středisko Adéla“ vypadla dvě osvětlovací tělesa v ulici Za jezerem ale vše je v řešení s vedením podniku DIAMO a jistě bude vše vyřešeno ke spokojenosti občanů v této části obce bydlících – proto prosím o trpělivost.