Rybářské závody „24 kapřích hodin“ v Hamru na Jezeře

autor: | 31. srpna 2010

     – AKTUALIZACE – Letošní ročník rybářských závodů s názvem „24 kapřích hodin“ máme úspěšně za sebou. Počasí se nám letos opravdu neskutečně „vydařilo“. Hodinu před začátkem závodu začalo pršet a přestalo asi hodinu před jeho ukončením. V noci skutečně „pršelo jako o závod“. Zúčastněným závodníkům – rybářům to ovšem vůbec nevadilo a dali nám jasně najevo, že rybařinu milují. Chvílemi mě napadalo, že skutečně už vím, proč se rybářům říká „tichý blázni“ :-). V dešti v bouřce v noci stále nahozeno a číhá se u splávku. První hamerské závody „Hamerská zlatá rybka“ proběhly těsně po povodni a těchto „24 kapřích hodin“ proběhlo během záplav, tak že podmínky byly opravdu velice ztížené. Nicméně se domnívám, že se závody vydařily a kdo chtěl závodit, ten nachytal to, co potřeboval.

    Celkem 39 přihlášených dvojic za 24 hodin nachytalo 94 kaprů z nichž největší měl míru 73 cm a pocházel ze stanoviště č. 29 z družstva ve složení Martin Melzer a Milan Brejša; mj. druhý jejich kapr měl 72cm. (prosím o zaslání fotografie úlovku). Tito rybáři obdrželi také ve finále ceny za největšího uloveného kapra.

Další umístění znělo následovně:

1. místo – stanoviště č. 48: Jiří Helcl a Karel Šereda  –  celkem ulovili 10 kaprů jejichž celková míra byla 553cm.  
                                                         Zkrátka „liběchováci“ nám to přijeli letos ukázat a Jirka to potřeboval 😉

2. místo – stanoviště č. 44: Antonín Kupka a Jiří Chlum – úlovek celkem 10 kaprů s celkovou mírou 529cm

3. místo – stanoviště č. 26: Boháček a Benčík – s úlovkem celkem 7 kaprů a jejich celkovou mírou 398cm 

      Zvláštní cenu starosty „Hamerský kaprař“ si převzali napůl dva jediní domácí zástupci obce Walter Vogela (náš dědeček) a Jaroslav Sechovec junior a to za 1 společně uloveného kapra. Zde bych k tomuto uvedl, že ač lovili každý za jiné družstvo, tak v případě tohoto kapra se sešli na stanovišti u dědečka. Když ryba zabrala, dědeček zrovna kouřil a tak zakřičel na malého Járu „sekni to“; Jára zasekl dobře a dědeček už rybu na břeh dopravil vlastními silami sám. Takto se tedy o jednu cenu podělili s jedním kaprem hned dva naši domácí kapraři – navíc nejstarší a nejmladší účastníci.

     Závěrem bych rád poděkoval panu Erlebachovi, který se závodu též účastnil, za finanční příspěvek Regionální agrární rady Libereckého kraje a dodané ceny pro vítěze závodu. Dále za zajištění stánku s ochutnávkou nejlepších regionálních výrobků Libereckého kraje. Obci Hamr na Jezeře, která dodala diplomy, reklamní předměty pro všechny zúčastněné a krásné poháry. V neposlední řadě děkuji také všem pořadatelům a organizátorům, kteří i přes popsanou nepřízeň počasí vydrželi až do skončení celého závodu.

Vítězná dvojice

Ve dnech 27.8 – 28.8.2010 se v Hamru na Jezeře na Hamerském jezeře uskuteční již III. ročník rybářského závodu s názvem „24 kapřích hodin“. Letošní ročník proběhne pod záštitou Regionální agrární rady Libereckého kraje a já bych tímto chtěl poděkovat předsedovi Regionální agrární komory panu Robertu Erlebachovi za poskytnutí finančního daru a cen pro vítězná družstva. S pořádaným rybářským závodem, který je součástí kalendáře vzdělávacích akcí pro rok 2010, je spojena i ochutnávka regionálních potravin, vyhlášených pro rok 2010. Stánek s regionálními potravinami naleznete u hráze Hamerského jezera v den konání závodu.

 

      Samotný závod je klání rybářských dvojic, kde se po dobu 24 hodin v Hamerském jezeře loví pouze kapr (pokud možno) a za 1cm míry se započítává družstvu 1bod. Zahájení závodu je po prezentaci na hrázi Hamerského jezera od 17,00 hodin dne 27.8.2010 a loví se celou noc až do 17,00 hodin dne 28.8.2010. Po dobu konání závodu mohou účastníci výjimečně stanovat přímo u vodní hladiny jezera na vylosovaném stanovišti. K ubytování lze využít i Autokemp Hamr na Jezeře, který je nedaleko od Hamerského jezera a vyžít zde nabízených služeb případně na celý víkend.

      Přihlášky do závodu mohli účastníci podávat průběžně již od května 2010 telefonicky na tel.: 725 722 569 popř. na e-mail: jitka.vojtilova@seznam.cz , v této době jsou již pravděpodobně všechna místa obsazena.

      Vyhlášení výsledků bude po ukončení závodu přibližně v 18,00 hodin. Těšíme se na největší úlovek a družstvo s nejvyšším počtem bodů. Doufám, že nám bude přát alespoň částečně počasí.

Zde jsou fotografie největších ulovených kaprů v jednotlivých ročnících:

rok 2008   a rok 2009 

Přeji „Petrův zdar“.